بازار امروز – ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

دوستانی که من را دنبال می‌کنند در جریان هستند که باور دارم بازار توان رشد ندارد و به زودی نزول قیمت‌ها آغاز خواهد شد (اینجا و اینجا). حدود دو هفته‌ است که هر روز در حال خالی کردن سبد‌های سرمایه‌گذاری تحت مدیریتم هستم و سهام را با اوراق بدهی دولتی جایگزین می‌کنم. متاسفانه می‌بینم که در کارگزاری‌ها و مشاوره‌های سرمایه گذاری هنوز پیشنهاد خرید به تازه واردها می‌دهند. برخی از روی عدم صداقت و برخی هم از روی دانش کم سرمایه‌های مردم را به خطر می‌اندازند. بسیاری از افرادی که این روزها پول جدید به بورس ‌می‌آورند هیچ اطلاعی از مبانی اقتصاد و سرمایه گذاری ندارند و شکار خوبی برای شیادان دنیای سرمایه گذاری محسوب می‌شوند.

اما برسیم به اتفاق جالب امروز. ابتدای صبح شایعه شد که صندوق ETF دولتی “دارا دوم” که شامل شرکت‌های پالایشی می‌شود منتفی شده و قرار نیست عرضه شود. همین خبر منجر به صف فروش شرکت‌های پالایشی شد. بعد از نیم ساعت این شایعه تکذیب شد و صف فروش پالایشی ها جمع شد و برخی به محدوده مثبت رسیدند. مجددا اعلام شد که خبر درست است و دارا دوم عرضه نخواهد شد و دوباره صف های فروش سنگین شکل گرفت!
به وضوح مشخص است افرادی که در حال خرید این سهام بودند به امید قرار گرفتن آنها در ETF دولتی چشم به امید رشد قیمتی آنها داشتند و مبنای تصمیم گیری ایشان تحلیل و بررسی نبود. این رفتار نمونه‌ای از “Greater fool theory” است – امید به خرید دارایی نه به خاطر ارزشمند بودن بلکه به امید پیدا شدن یک خریدار احمق‌تر در آینده برای فروش به قیمت بالاتر.

باید در گوشه ذهن داشته باشیم:

سهامی که با یک خبر بی‌ربط به ارزش ذاتی‌اش، نوسان شدید منفی می‌کند و بازاری که با یک خبر کوچک به سرعت به محدوده منفی می‌رود در وضعیت معاملاتی خوبی قرار ندارند.

سعید میرزاپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *