وضعیت بازار – ۲۳ شهریور ۱۳۹۹

مواردی که باید در نظر بگیرم:
1- حدود ۶۰ درصد بازار حتی پس از ریزش اخیر باز هم در قیمت‌های فضایی قرار دارند که با واقعیت‌های اقتصاد و بازار همخوانی ندارد. من به هیچ عنوان نزدیک این شرکت‌ها نمی‌شوم.
2- ۴۰ درصد دیگر با اینکه خیلی از واقعیت دور نیستند اما در جایی قرار دارند که با یک تلنگر می‌توانند به شدت آسیب ببینند. تلنگرهایی از جنس ثبات و یا کاهش نرخ ارز می‌تواند سود این شرکت‌ها را به طور محسوسی کاهش دهد. درست است که نسبت به دیگر شرکت‌ها به نظر گران نیستند اما در صورت افزایش نیافتن نرخ ارز و با توجه به P/E تعادلی تاریخی که میل به عدد ۵ و ۶ دارد گران و بعضا به قیمت محسوب می‌شوند. برخی از سهام گروه‌های فلزات اساسی، معدنی و پتروشیمی جزو این دسته هستند و به شرطی ارزش خرید دارند که قیمت دلار در یک سال آینده مقدار قابل توجهی رشد کند.

بنابراین شرایط آینده نیز (مانند یک دهه گذشته) به نرخ دلار گره خورده و دلار نیز در وضعیت امروز بیش از آنکه وابسته به تورم باشد به نرخ بهره و انتظارات آینده وابسته شده است(مطالعه بیشتر: معمای ناهماهنگی نرخ ارز و تورم). نرخ بهره را بانک مرکزی (دولت) تعیین می‌کند و انتظارات از آینده متاثر از انتخابات آمریکا است. تکلیف هر دو مورد تا کمتر از ۲ ماه دیگر مشخص می‌شود. من نمیدانم نتیجه انتخابات چیست اما می‌دانم انتخاب Joe Biden یعنی افزایش شانس مذاکره و شانس مذاکره یعنی تثبیت یا نزول نرخ ارز و در نتیجه کاهش بیشتر قیمت‌سهام.
پس به نظرم تا مشخص شدن نتیجه انتخابات و تعیین تکلیف نرخ بهره، بهتر است کناری بنشینم و نظاره گر باشم . ممکن است دلار از همین حالا شروع به رشد مجدد کند و با این طرز فکری که من دارم از بازار جا بمانم و سود کمتری ببرم ولی در عوض دارایی خودم را به دست سرنوشت نمی‌سپارم و آن را به خطر نمی‌اندازم.

مهم: به هیچکس توصیه نمی‌کنم بر اساس نظارت من تصمیم بگیرد. هر کس باید نسبت به استراتژی و روحیات خودش تصمیم‌گیری کند. من یک سرمایه‌گذار خرد هستم و ممکن است کاملا اشتباه کنم.

پ.ن: این توضیحات به این معنی نیست که هیچ موج مثبتی دربازار ایجاد نمی‌شود. موج‌های مثبت در بازار نزولی و موج‌های منفی در بازار صعودی طبیعی است. اما مطالب این وبسایت با استراتژی‌ها میان مدتی همخوانی دارد و به درد روش‌های کوتاه مدتی نمیخورد. بنابراین توصیه میکنم اگر این موج‌ها برای شما اهمیت دارد و معاملات کوتاه مدتی انجام می‌دهید مطالب من را دنبال نکنید چون احتمالا برای شما گمراه کننده خواهد بود. من قابلیت درک بازار در کوتاه مدت را ندارم و همه جملات به کار رفته در نوشته‌هایم در ذات خود اشاره به رخدادهای میان مدت می‌کنند.

سعید میرزاپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *