بازار امروز – ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

تعجب می‌کنم که تحلیلگران بورس تنها دلیل منفی‌های امروز را عرضه نشدن ETF دارا دوم می‌دانند و اعتقاد به برگشت بورس و ادامه روند صعودی در چند روز آینده دارند. این حجم از سوگیری “Selective perception” یا “دریافت گزینشی” در بین آنها بسیار اعجاب انگیز است. گویی نسبت به تمامی داده‌های اقتصادی و مالی نابینا شده‌اند. نظر شخصی من این است که بازار در این قیمت‌ها بسیار گران است و نرخ بهره بالای ۲۲ درصد نیز اجازه ورود نقدینگی بیش از این را نمی‌دهد تا بتواند بازار را بدون پشتوانه ارزشی (مانند آنچه در چند ماه اخیر رخ داد) به سطوح بالاتر هدایت کند. بازار دچار ناکافی بودن تقاضا است و برای همین با یک خبر منفی کوچک واکنش شدیدی از آن می‌بینیم.

در طی سه هفته اخیر چند بار هشدار دادم که ریسک بازار بسیار بالا است و به انتهای روند صعودی نزدیک هستیم (مطالعه در اینجا، اینجا و اینجا). به شخصه تمام سهام موجود در سبدهای تحت نظارتم را به اوراق بدهی دولتی تبدیل کرده‌ام.

پ.ن: از نظر من عرضه یا عدم عرضه ETF دولتی نشان و دلالتی بر هیج موضوعی ندارد که بخواهد خبری منفی باشد یا مثبت. اهالی بازار عادت دارند برای رشدها و نزول‌های قیمتی دلایل عجیبی بتراشند. در این مورد علت رشد سهام بزرگ بازار را قرار گرفتن آنها در صندوق دارایکم در نظر گرفتند و علت فشار فروش بازار امروز را عدم عرضه دارا دوم تصور می کنند. من این نوع طرز فکر را کاملا مردود می‌دانم بنابراین منظورم از خبر منفی در پاراگراف اول، منفی بودنش از دید اهالی بازار بود و نه از دیدگاه خودم.

سعید میرزاپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *