تاثیر انتظارات تورمی بر بازار سهام

می دانیم که تورم یک مساله پولی است و انتظارات از جنس پول نیستند که بخواهند تورم را افزایش دهند. بر این اساس می‌توان تاثیر مستقیم انتظارات تورمی بر تورم را مردود دانست (تاثیرات غیر مستقیم قابل بحث است). اما به طور ویژه در مورد سهام که یک نوع دارایی است چطور؟ آیا انتظارات در بازار دارایی بی تاثیر هستند؟ برای پاسخ به این سوال باید به نکته‌ای توجه کنیم و آن هم مکانیزم رفتار انسان‌ها در بازار دارایی است. نوع برخورد انسان‌ها با دارایی‌ها در تعریف دارایی تصریح شده است:

دارایی کالایی است که می‌توان آن را در یک زمان خریداری کرده و در زمان دیگری در آینده به فروش رساند و با این کار مقدار زیادی ارزش را در طول زمان نگهداری کرد.

دارایی قرار نیست که مانند یک کالای عادی (مثلا پنیر یا شیر) در کوتاه مدت مصرف شود بلکه قرار است ارزشی را از زمان حال به زمان آینده منتقل کند. وقتی در تعریف دارایی از کلمه‌ی «آینده» سخن به میان می‌آید یعنی اینکه بازیگران بازار دارایی علاوه بر شرایط فعلی به شرایط آینده نیز توجه می‌کنند و بر اساس انتظاراتی که در ذهن خود نسبت به آینده دارند عرضه و تقاضا را دستخوش تغییر می‌نمایند. بر این اساس به عنوان یک سرمایه‌گذار در توصیف رفتار بازار سهام یا مسکن به عنوان یک دارایی نباید فقط تورم و تغییرات نقدینگی را در نظر بگیریم. اینکه مردم انتظار داشته باشند که شرایط سیاسی و اقتصادی در آینده به ثبات خواهد رسید یا برعکس اوضاع اقتصادی متشنج خواهد شد تاثیر بسیاری بر رفتار آن‌ها در این بازار می‌گذارد. در حال حاضر این نوع انتظارات یکی از عوامل رشدهای سنگین قیمت مسکن و سهام در چند ماه اخیر بوده است. همچنین بازار دارایی دو ویژگی دارد و آن هم بازده و ریسک است که این دو ویژگی در بازار محصول عامل موثری محسوب نمی‌شود. پس در مورد دارایی‌ها درست‌تر آن است که رفتار آن را با کالا یا محصول عادی یا مصرفی کمی متفاوت در نظر بگیریم و آن را در Context دیگری مورد مطالعه قرار دهیم.

طبق توضیحات بالا این استدلال که در میان مدت قطعا تورم منجر به رشد بازار سهام می‌شود دارای نقص است. قیمت کالاها با رشد نقدینگی بالا می‌رود چون چاره‌ای جز مصرف کالا وجود ندارد. در اصل انسان‌ها نمی‌توانند انتخاب کنند که کالا استفاده کنند یا خیر. تنها انتخاب انسان ترکیب کالاهای مصرفی در سبد است و نه خود سبد. هیچکس بدون استفاده از مواد غذایی یا بهداشتی زنده نخواهد ماند پس رشد نقدینگی تاثیر خود را به سرعت در در قیمت محصولات نمایان می‌کند. اما در مورد بازار دارایی اکثرا دو گزینه مطرح است. ۱-خرید یک دارایی ۲-دریافت نرخ بهره بانکی. که انتخاب بین این دو گزینه به مقدار زیادی به انتظارات نسبت به بازده و ریسک آینده مربوط می‌شود.

سعید میرزاپور – ۷ شهریور ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *